Modüler AIO Sıvı Soğutma ve Ekran ile Gelen RTX 4090 Prototipi Tanıtıldı

Sıvı soğutma denildiğinde genellikle akla ilk olarak işlemci çözümleri gelir. Zaman zaman hazır sıvı soğutma çözümleriyle birlikte sunulan pahalı ekran kartları da görüyoruz. Özel sıvı soğutma tasarımı ise bir hayli meşakkatli, aynı zamanda riskli.

Almanya’dan gelen Lynk+ yeni bir çözüm sunuyor. Lynk+ ve GPU üreticisi Palit, bir araya gelerek Computex’te yeni sıvı soğutma ürününü donanım meraklıları için sergilediler. Lynk+’ın modüler AIO sıvı soğutucusu, alüminyum su bloğuna sahip prototip RTX 4090 ile birlikte görücüye çıktı.

Sıradan AIO soğutucuların aksine, Lynk+’ın ürünü bloğa bağlı tüplerle birlikte gelmiyor. Hızlı konnektör adı verilen plastik bir parça alıyorsunuz ve sabitlemek için bir vida kullanarak ekran kartının su bloğundaki bölmeye yerleştiriyorsunuz. Daha sonra tüpler hızlı konnektöre vidalanıyor. Pompanın kendisi de radyatörün üzerinde bulunmakta.

Tüplerin içine soğutma sıvısı koymadığınız veya soğutma sıvısına dokunmadığınız için sızıntı riski yok. Teorik olarak CPU ve GPU’nuzu soğutmak için tek bir AIO kullanabilirsiniz. Ya da iki GPU’ya sahip bir sistem için birden fazla su bloğuna sahip birden fazla radyatörü papatya dizimi şeklinde bağlayabilirsiniz.

Palit’in Computex 2024 standında iki farklı prototip sergilendi. Bunlardan birisi ayrıca 7 inçlik bir ekranla birlikte sunuluyor. Böylece ekran kartı sadece serin kalmakla kalmıyor, aynı zamanda donanım verileri veya oyundaki FPS değerleri gibi istatistikleri gösterebiliyor.

Lynk+ temsilcisi, alüminyum su bloğunun çoğu açık döngü sistemden daha iyi soğutma sağlayan dahili, patentli bir buhar odasına sahip olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, ekran kartını ortalamanın yaklaşık 50W üzerinde 500W yük çekerek çalıştırabildiğini ve sıcaklığı sadece 60 derecede tutabildiğini iddia ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir